Vliv autora na dílo a díla na autora

Malé zamyšlení nad úlohou optimismu v literatuře, nevylíčitelností skutečně plastického obrazu světa a vlivu, který může mít dílo na svého autora - a samozřejmě i naopak, jak je zvykem.

Asi mnoho spisovatelů se již potýkalo s otázkou, jak zobrazit určitý náhled na svět, aniž by je ten náhled do jisté míry pohltil. Koneckonců, když píšete o tom, jak je svět špinavý, prohnilý, prostý ideálů apod., buď to v duchu popíráte a hrozí, že váš popis nebude uvěřitelný, nebo tomu alespoň zčásti uvěříte a ztratíte jednu z nejcennějších lidských vlastností - optimismus.

Takové dilema je o to těžší, že pravdu mívají zpravidla obě strany, oba protikladné pohledy. Řekněte jakoukoli vlastnost, jaká vás napadne - a máte téměř jistotu, že se k substantivu svět hodí, ať už je kladná či záporná. Svět je skutečně plný utrpení, chudoby, nemocí, zpustošenosti, negativních emocí, krutosti, zločinů, válek... Na druhou stranu je také plný smíchu, krásy, nezkalené lásky, štěstí, klidu, empatie, obětavosti, cti; v každém okamžiku, kdy ve svěžím vzduchu zavane jemný vítr, sluneční paprsek dopadne na květ rostliny a obloha vytvoří neopakovatelný, jedinečný obraz, je tolik krásy, že to v onom konkrétním okamžiku dokáže porazit všechny špatné dojmy. Ale v příštím se zase vrátíme zpět a jsme konfrontováni s věčným rozporem.

Je zcela logické, že to tak je, a v podstatě to ani nemůže být jinak. Vždycky bude něco špatného a něco dobrého. Můžeme se jen snažit omezit ty nejhorší věci - hladomory, války, extrémní chudobu apod.

Někdy se může zdát, že rozčarování „ze stavu světa" je namístě. Takových chvil bývají v lidském životě stovky, ne-li tisíce. Jenže to, co vidíme, je vždy jen jeho nepatrná část. Náš pohled bude vždy zkreslený - s tím asi nic nenaděláme.

Snaha vylíčit svět co nejplastičtěji, nejšířeji a přitom nejvěrněji, je proto možná už od samého základu marná. Svět si vždycky půjde svou vlastní cestou. Fatalisté dodají, že jeden jediný člověk s ním nic nezmůže, a proto de facto nemá cenu se snažit něco změnit. Idealisté namítnou, že každičký člověk má možnost ovlivnit svět a nikoli nepatrně ho měnit.

Záleží zkrátka na tom, kdo je ten člověk, o co se snaží a jak se o to snaží...

Je zajímavé psát něco, co staví tyto názory do konfliktu, nahlíží na následky jejich zastávání apod. Nejde jen o názor na postavení jednotlivce ve světě - zajímavým rozporem jsou právě již zmíněné náhledy na svět - optimistický vs. pesimistický, idealistický vs. pragmatický až cynický, aktivní vs. pasivní... Chce to dynamiku. Ta nesmí chybět. Román založený na rozhovorech o názorech a životních náhledech, pomalu disputacích, dnes nikoho nezajímá. Kromě toho to ani není nejlepší cesta k jejich ukázání - ne, projevit se musí v konkrétních činech, událostech, příčinách a důsledcích, jednání různých lidí, které někam vede - mnohdy ne tam, kam původci tohoto jednání chtěli.

Je možné být idealistickým pragmatikem, či snad pragmatickým idealistou? Usuzuji, že ano - já sama jsem příkladem této kombinace. S mnoha ideály souhlasím, považuji je za správné, ale zároveň za do značné míry nesplnitelné, či splnitelné až v delším časovém horizontu. Svůj vlastní život beru pragmaticky, často s ironií. Humor je univerzálním prostředkem sice nikoli k pochopení světa, ale k pochopení toho, že svět jako takový pochopit nelze.

Vylíčit prostředí cynismu, přetvářky, vypočítavého pragmatismu a zodpovědnosti za celek se zbavujících jednotlivců vyžaduje cenné vlastnosti jako smysl pro humor a optimismus na nějakou dobu opustit. Je složité či snadné se k nim zase vrátit? Nějaké stopy přece vždy zůstávají...

Některé věci jim mohou zabránit, nebo je alespoň minimalizovat. Schopnost nadšení, patřící mezi ně, je další nevyčíslitelná vlastnost. Dalo by se také napsat o někom, kdo ji již napohled ztratil, ale příchod nového člověka a nových událostí do jeho života to změní. Něco prodchnutého optimismem a zároveň zcela uvěřitelného. Něco šťastného.

Optimismus se v literatuře vyjadřuje podle mého spíše hůře než pesimismus. Je celkem snadné napsat o bezútěšných poměrech v zanedbané čtvrti či postapokalyptické budoucnosti. Ale prodchnout dílo nakažlivým optimismem, to je skutečné umění.

Dosud jsem se nesetkala s žádným literárním dílem, které by přesahovalo schopnost hudby vyjádřit optimismus. Z mnohých písní vychází v tak čisté a krystalické podobě, že by bylo krajně obtížné napsat něco, co by dovedlo zapůsobit podobně úspěšně, rychle a silně... Mezi takové „optimistické písně" patří třeba mnohé z písniček skupiny ABBA, dále Raindrops Keep Falling on My Head, New Soul, Downtown a další.

Ale aby to nebylo tak pesimistické ;-), vkládám zde ukázku z Puškinovy pramálo známé básně, nazvané "Rozhovor básníkův s nakladatelem". Uvidíte, že od 19. století se její platnost vůbec nezměnila a je stále aktuální... 

 

Nakladatel:    Tak dobrá. Berte bez pohrdy

                     mou užitečnou radu: dnes

                     svět tržištěm je: v ten věk tvrdý

                     co svoboda je bez peněz?

                     Co sláva jest? Jen pestrá lata,

                     jež krášlí pěvcův vetchý šat.

                     Nám třeba zlata, zlata, zlata:

                     jen hleďte zlata nahrabat!

                     Vím napřed, co mi namítnete:

                     však já vás, páni, dobře znám:

                     vy k svému dílu vroucně lnete,

                     co na plameni práce vám

                     vře obraznost jak v sopce láva:

                     ta vychladne - a výrobek

                     i vám hned jaksi zchlad' a zkys'.

                     Dovolte: rád bych vám prostě řek':

                     vždyť nadšení se neprodává,

                     leč možno prodat rukopis.

                     Proč váhat? Již se ke mně trousí

                     lid nedočkavý na čtení:

                     kol krámu žurnalisté brousí,

                     jim v patách pěvci hubení:

                     ten potravu chce pro satiry,

                     ten pro duši, ten pro svůj list,

                     a mnoho dobra z vaší lyry

                     že pojde, jsem si napřed jist.

Básník:          Máte docela pravdu. Tuhle máte můj

                     rukopis. Však se nějak dohodneme.

Autor: Julie Nováková | čtvrtek 12.3.2009 17:36 | karma článku: 7,48 | přečteno: 976x
  • Další články autora

Julie Nováková

Rozhovor na rádiu APPlaus

V úterý 16. září od 20:00 se můžete těšit na rozhovor a mé autorské čtení v pořadu KREV (Kreativní autorský večer) rádia APPlaus. Čekají vás zajímavé novinky, literární ukázka i příjemná zábava! A je možné si pořad přijít poslechnout i skutečně "naživo" do kavárny rádia, odkud se vysílá. Rozhovor a čtení si budete moci poslechnout tam nebo na stanici živě od 20:00, v následných reprízách nebo později v archivu pořadu: http://www.radioapplaus.com/Porady/KREV/ARCHIV-PORADU

14.9.2014 v 12:18 | Karma: 0 | Přečteno: 65x | Ostatní

Julie Nováková

V otroctví memů. Nebo ne?

Už krátce po svém zavedení Richardem Dawkinsem v polovině 70. let se pojem „mem“ stal nezbytnou součástí slovníčku těch, kdo se chtěli vyjadřovat o lidské kulturní evoluci, vývoji jazyků i šíření myšlenek a trendů. Nějakou dobu se zdálo, že je nepostradatelný. Je ale memetika důležitý vědní obor, nebo jen krátkodobý módní trend mezi částí psychologů, biologů a lingvistů?

30.10.2013 v 10:40 | Karma: 11,05 | Přečteno: 511x | Diskuse| Věda

Julie Nováková

Kulturní střípky počínajícího jara

Macbeth, Souborné dílo W. S. ve 120 minutách, Pan Polštář, nové knihy a pár dalších postřehů z nedávné i dávnější doby.

31.3.2013 v 22:33 | Karma: 5,27 | Přečteno: 87x | Ostatní

Julie Nováková

(Retro)recenze: Výstřední vesmír

Před nějakými šesti, sedmi lety jsem za poukázky na knihy z některé z předmětových olympiád na gymnáziu zakoupila knihu Roberta Kirschnera Výstřední vesmír – ale od té doby jsem četla jednu jinou knihu za druhou, zvlášť po přechodu na čtečku, a stále jsem si na něj nenašla dost času a chuti. Pár dní strávených loni doma s nemocí bylo dobrých minimálně k tomu, abych po Výstředním vesmíru konečně sáhla a přečetla ho. Výsledek? Kniha se mi velmi líbila a zároveň jsem ráda, že jsem se k ní dostala až nyní. Proč? Hned se dozvíte...

20.1.2013 v 21:51 | Karma: 16,19 | Přečteno: 594x | Věda

Julie Nováková

Po dlouhé přestávce...

Na blogu toho od roku 2010 mnoho nového nepřibylo. Důvod je prostý; práce bylo čím dál tím více a času na psaní něčeho, za co nedostanu zaplaceno, výrazně ubylo, začala jsem studovat na VŠ a postřehy jsem pak postovala tak maximálně na Twitter. Blog snad ale zase ožije, ačkoli chodím do práce, měsíčně potřebuji vyprodukovat několik článků a mnoho stránek v knize či povídkách a čekají mě státnice, obhajoba BP a zahájení pokusů na DP. Objeví se tu recenze Výstředního vesmíru, zamyšlení nad některými "stoletými" výzkumy i odkazy na zajímavé články z nedávné doby. Tedy doufám...

20.1.2013 v 21:44 | Karma: 0 | Přečteno: 47x | Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Summity EU jsou válečné kabinety, nemáme mírovou iniciativu, stěžuje si Fico

2. května 2024  10:59,  aktualizováno 

Evropská unie není s to přijít s mírovou iniciativou pro Ukrajinu, všechny schůzky státníků...

Bezpečnostní úřad má nového šéfa. Čuřín chce víc digitalizace a méně prověrek

2. května 2024  11:51

V Národním bezpečnostním úřadu (NBÚ) je podle nového šéfa Jana Čuřína prostor pro digitalizaci a...

Žena zápasila s policisty o nůž, jednoho pořezala a sama se bodla do břicha

2. května 2024  11:44

Policisté pomáhali v Sušici na Klatovsku ženě, která byla rozrušená a chtěla si ublížit. Před...

D35 u Litovle zablokovala nehoda, ze zdemolovaného vozu se vysypal náklad

2. května 2024  10:45,  aktualizováno  11:01

Cestu po dálnici D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici zkomplikovala dopoledne nehoda nákladního...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 81
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2039x
Původně: Studentka víceletého pražského gymnázia se zajmem o psaní, fotografování, film, vědu... Čajomilec-začátečník, hrozně zvědavý člověk a příležitostná korektorka.
Moje životní motto zní: Někteří lidé berou sami sebe tak vážně, až je to směšné. Berme život takový, jaký je - a nikdy není tak špatný, aby bylo nejhůř!
Dnes: PřF UK, aktuální medailonek na mých osobních stránkách julienovakova.ic.cz (na blog nemám více než rok téměř žádný čas).