Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Samozřejmá budoucnost

Jak se pohled na vědu, techniku a s tím i budoucnost měnil v průběhu věků.

Dnes lidé berou vědeckotechnický pokrok jako samozřejmost a nedílnou součást každodenního života. Každý den přichází nějaký nový model mobilního telefonu, vylepšení počítačového softwaru, posunutí hranic v paměti a rychlosti čipů zase o něco dál, o něco méně často tu máme objev nové extrasolární planety, upřesnění kvantové teorie či let raketoplánu k ISS. Obecně se předpokládá, že okolo roku 2035 poletí lidé k Marsu a přibližně 2019 se vrátí na Měsíc; taková informace nikoho neudiví, natož aby mu připadala vzrušující. Vždyť ty roky jsou ještě daleko. A je přece samozřejmé, že se tam dostaneme.

V 19. století získala věda na popularitě a přiblížila se i obecné veřejnosti. Svět začala pohánět pára a pak i elektřina, vědecké pokroky byly ve městech vidět prakticky na každém kroku. A věda začala lidi fascinovat. Připadala jim záhadná, krásná a plná takřka neomezených možností. V té době začaly vznikat klasické sci-fi příběhy, které odvážně posouvaly hranice vědy dál a rozvíjely nové teorie. Lidé mohli žasnout nad elektricky poháněnou ponorkou kapitána Nema, nad vesmírnými plavidly, létajícími stroji a městy budoucnosti. Se zatajeným dechem si představovali tak vzdálené a neuchopitelné světy, jakými pro ně bylo mořské dno či vesmír, a obdivovali jak fantasty, kteří o nich dovedli vyprávět, tak vědce, o jejichž práci doufali, že tam jednou lidstvo zavede.

Čím pokročilejší doba byla, tím přirozenější součástí lidského života se věda a technika stávaly. Přišly automobily, letadla... tanky. Samopaly. První světová válka přinesla určité vystřízlivění nejen co se týče techniky, jejíž možnosti zneužitelnosti názorně předvedla, ale i co se týče starého společenského pořádku a představ o budoucnosti.

Dnešní dobou zidealizovaná éra viktoriánská skončila, válka ji přetnula bolestivě a násilně. Po roce 1918 měly postižené země co dělat, aby se z bojů vzpamatovaly, na snění a fantazírování nebyl čas.

Ale věda a technika se rozvíjely ještě rychlejším tempem než kdy předtím. Domácnosti měly běžně elektřinu, lidé poslouchali rozhlas a chodili do biografu. Ani za hospodářské krize se pokrok nezastavil. Již od samých počátků průmyslové revoluce uháněl rychle stále kupředu.

Přišla druhá světová válka, kde již neosobní zabíjení lidí na dálku nikoho neudivovalo, letadla, tanky i ruční zbraně prošly od Velké války značnou modernizací. Atomové bomby ukázaly, jak se dá věda zneužít ještě víc. A objevil se zcela nový bojový prostředek. Rakety.

Přímé předchůdkyně těch raket, které nedlouho poté vynesly satelit a následně i člověka do vesmíru - a pak až na Měsíc. Doba „vesmírných závodů" přinesla vlnu prakticky celosvětového nadšení pro kosmonautiku a výzkum vesmíru. Skoro každý kluk v té době chtěl být kosmonautem, děti si na ně hrály a každé chtělo mít figurku kosmonauta nebo model rakety jako hračku. V době přistání na Měsíci lidé věřili, že někdy v 80. letech již poletíme na Mars. Zdálo se to tak blízko.

Cíl se ovšem ukázal být vzdálený nejen technicky, ale i finančně. Programy Apollo byly pozastaveny - stály příliš mnoho a veřejnost už přestávaly zajímat; finance tehdy koneckonců z rozpočtu USA vysávala i válka ve Vietnamu.

A nadšení pro vesmírné lety postupně vyprchalo. Pominuly i představy o základnách na Měsíci a Marsu do konce století. Blíž byla současnost - doba skeptická a nekritická zároveň.

Skeptická vůči dřívějším utopickým představám o budoucnosti; nekritická, co se týče některých technických a vědeckých možností. A pragmatická. Dnes už triky s elektřinou nikoho neohromí. Vyspělá technika nebudí úžas, je běžnou součástí našeho života. Neudiví nás ani hovořící robot. Ze sci-fi jsme zvyklí na androidy i vesmírné lodi; jejich literární či filmové zobrazení dávno není ničím novým a objevným. Co nás ještě může překvapit?

Mohlo by se zdát, že jsme tak trochu ztratili schopnost úžasu a nadšení. Ale nic se nedá vztahovat na celou společnost; existuje mnoho mladých lidí s cílem pracovat ve vědě, každý druhý kluk chce být počítačovým odborníkem... A ač jsme v našich představách u budoucnosti pokročili dál než kdysi a náš pohled bývá realističtější, stále není vše jisté. Třeba se ještě objeví něco, co dnes nikdo nečeká. Třeba plánovaná mise na Mars oživí zájem o vesmír a kosmonautiku. A třeba se stanou ještě jiné věci, které postoj k vědě a technice ovlivní...

Vždyť budoucnost nemusí být tak nudně samozřejmá, jak se někomu může jevit.

Jak nám říkají zkušenosti z minula: Možná to bude spíše naopak.

 

Jak jsem slibovala v dřívějších článcích, přináším informaci o tom, kde vyjdou zážitky z International Space Campu v tištěné formě - bude to v aktuálním čísle časopisu Interkom, viz jeho archiv http://interkom.vecnost.cz/.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Julie Nováková | pátek 12.9.2008 14:16 | karma článku: 11,93 | přečteno: 1826x
  • Další články autora

Julie Nováková

Rozhovor na rádiu APPlaus

V úterý 16. září od 20:00 se můžete těšit na rozhovor a mé autorské čtení v pořadu KREV (Kreativní autorský večer) rádia APPlaus. Čekají vás zajímavé novinky, literární ukázka i příjemná zábava! A je možné si pořad přijít poslechnout i skutečně "naživo" do kavárny rádia, odkud se vysílá. Rozhovor a čtení si budete moci poslechnout tam nebo na stanici živě od 20:00, v následných reprízách nebo později v archivu pořadu: http://www.radioapplaus.com/Porady/KREV/ARCHIV-PORADU

14.9.2014 v 12:18 | Karma: 0 | Přečteno: 65x | Ostatní

Julie Nováková

V otroctví memů. Nebo ne?

Už krátce po svém zavedení Richardem Dawkinsem v polovině 70. let se pojem „mem“ stal nezbytnou součástí slovníčku těch, kdo se chtěli vyjadřovat o lidské kulturní evoluci, vývoji jazyků i šíření myšlenek a trendů. Nějakou dobu se zdálo, že je nepostradatelný. Je ale memetika důležitý vědní obor, nebo jen krátkodobý módní trend mezi částí psychologů, biologů a lingvistů?

30.10.2013 v 10:40 | Karma: 11,05 | Přečteno: 511x | Diskuse| Věda

Julie Nováková

Kulturní střípky počínajícího jara

Macbeth, Souborné dílo W. S. ve 120 minutách, Pan Polštář, nové knihy a pár dalších postřehů z nedávné i dávnější doby.

31.3.2013 v 22:33 | Karma: 5,27 | Přečteno: 87x | Ostatní

Julie Nováková

(Retro)recenze: Výstřední vesmír

Před nějakými šesti, sedmi lety jsem za poukázky na knihy z některé z předmětových olympiád na gymnáziu zakoupila knihu Roberta Kirschnera Výstřední vesmír – ale od té doby jsem četla jednu jinou knihu za druhou, zvlášť po přechodu na čtečku, a stále jsem si na něj nenašla dost času a chuti. Pár dní strávených loni doma s nemocí bylo dobrých minimálně k tomu, abych po Výstředním vesmíru konečně sáhla a přečetla ho. Výsledek? Kniha se mi velmi líbila a zároveň jsem ráda, že jsem se k ní dostala až nyní. Proč? Hned se dozvíte...

20.1.2013 v 21:51 | Karma: 16,19 | Přečteno: 594x | Věda

Julie Nováková

Po dlouhé přestávce...

Na blogu toho od roku 2010 mnoho nového nepřibylo. Důvod je prostý; práce bylo čím dál tím více a času na psaní něčeho, za co nedostanu zaplaceno, výrazně ubylo, začala jsem studovat na VŠ a postřehy jsem pak postovala tak maximálně na Twitter. Blog snad ale zase ožije, ačkoli chodím do práce, měsíčně potřebuji vyprodukovat několik článků a mnoho stránek v knize či povídkách a čekají mě státnice, obhajoba BP a zahájení pokusů na DP. Objeví se tu recenze Výstředního vesmíru, zamyšlení nad některými "stoletými" výzkumy i odkazy na zajímavé články z nedávné doby. Tedy doufám...

20.1.2013 v 21:44 | Karma: 0 | Přečteno: 47x | Ostatní
  • Nejčtenější

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Publikace Nerudové jsou ostuda. Zesměšňuje všechny vědce, míní europoslanec

9. května 2024  12:08

Ekonomka a kandidátka do Evropského parlamentu za hnutí STAN Danuše Nerudová publikováním do...

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  15:21

Aktualizujeme Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili, píše Denník N. K incidentu podle něj došlo...

Rusko hlásí znovudobytí Robotyne na jihu. Snaží se o postup, uvedl Kyjev

15. května 2024  14:54

Sledujeme online Ruské ministerstvo obrany hlásí dobytí vesnice Robotyne v jihoukrajinské Záporožské oblasti, kterou...

Zelenskyj ruší všechny zahraniční cesty, situace na frontě mu neumožňuje odjet

15. května 2024  9:34,  aktualizováno  14:45

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odkládá všechny zahraniční návštěvy. Uvedl to jeho mluvčí...

Moucha na útěku. Francie po krvavém útoku dál hledá vězně a jeho osvoboditele

15. května 2024  10:13,  aktualizováno  14:33

Ve Francii druhým dnem pátrají po uprchlém vězni a dalších čtyřech ozbrojených mužích, kteří při...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 81
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2039x
Původně: Studentka víceletého pražského gymnázia se zajmem o psaní, fotografování, film, vědu... Čajomilec-začátečník, hrozně zvědavý člověk a příležitostná korektorka.
Moje životní motto zní: Někteří lidé berou sami sebe tak vážně, až je to směšné. Berme život takový, jaký je - a nikdy není tak špatný, aby bylo nejhůř!
Dnes: PřF UK, aktuální medailonek na mých osobních stránkách julienovakova.ic.cz (na blog nemám více než rok téměř žádný čas).