Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stane někdy lidská noha na planetě u jiné hvězdy?

Vědci již objevili přes dvě stovky extrasolárních planet, tedy planet u jiných sluncí. Několik „úlovků“ se alespoň vzdáleně podobá Zemi – pevný povrch, přibližně podobná hmotnost… Se stále dokonalejší technikou bude takových objevů přibývat. Možná už brzy nalezneme svět, který může být útočištěm pro život ve vesmíru. Co se stane pak?

Předpokládaná podoba projektu Daedalus.flickr.com

Největším limitujícím faktorem pro výpravy mimo naši sluneční soustavu jsou obrovské vzdálenosti mezi hvězdami. Předpokládejme pro tuto chvíli, že lidstvo nalezne způsob, jak je překonávat.

Takových projektů už koneckonců existovala spousta. Nejznámějším z nich je asi plán Britské meziplanetární společnosti na vyslání nukleárně poháněné automatizované lodi k Barnardově hvězdě, červenému trpaslíku vzdálenému necelých 6 světelných let od Slunce. Cesta tam by trvala asi padesát let. Projekt zvaný Daedalus ale zůstal jen studií - jednak pro svou obrovskou nákladnost a jednak proto, že u Barnardovy hvězdy byla existence planet již vyloučena. Ale další takové studie, mnohdy levnější a modernější, jsou právě nyní vytvářeny. Naprostá většina z nich zůstane navždy jen na papíře. Ale některé se mohou stát podkladem pro budoucí mise.

Na objevenou planetu jsme tedy vyslali automatické sondy. Některé krouží na oběžné dráze, monitorují klimatické a geografické podmínky, jiné přistály na pevnině a zkoumají tamní život, několik se možná ponořilo do hlubin oceánů.

Nemáme sebemenší tušení, co můžeme u života mimo Zemi - zvlášť u hvězd vzdálených mnoho světelných let - očekávat. Vědci už toto téma probrali nesčetněkrát - a s množstvím různých výsledků. Přesto se většina z nich shoduje na několika rysech: Život se může rozvíjet tam, kde se vyskytuje voda ve všech třech skupenstvích. Nejpravděpodobnější je život na bázi uhlíku. Tento hojný prvek se čtyřmi atomovými vazbami je pro něj (na světech aspoň vzdáleně podobných Zemi) svou stavbou zkrátka nejvhodnější. Poněkud opatrnější už jsou u toho, jak by hypotetičtí tvorové získávali energii.

Nabízí se dýchání - využívání vzdušného (případně ve vodě rozpuštěného) kyslíku. Ale na Zemi existuje mnoho organismů, které jsou uzpůsobeny jinak. Jedná se většinou o jednobuněčné organismy - bakterie a prvoky. Známé jsou bakterie z horkých sirných pramenů. A nesmíme zapomenout na endoparazity - parazity, kteří žijí uvnitř těla svých hostitelů.

Parazité se však neobejdou bez hostitelů a bakterie ani prvoci nepatří mezi zrovna vyspělé formy života, třebaže jsou nejpočetnější a nejodolnější. Dýchání kyslíku, také velmi hojného prvku, vypadá jako dobrá volba. Jenže to se pohybujeme pořád v možnostech Země.

A bude dědičná informace tamního života založena na DNA, jako na Zemi? Kyselina deoxyribonukleová vypadá jako vhodný nositel genetické informace. Vytváří makromolekuly ve tvaru šroubovic, po hypotetickém natažení až dva metry dlouhé. Ale tak se chová v zemské tíži. Co kdyby šlo o planetu s velmi vysokou gravitací, kde by život nemohl nikdy uniknout z oceánů, jež by ho nadnášely? Nebo svět s hustou atmosférou a obrovským tlakem na povrchu?

O chování organických molekul v různých podmínkách toho zatím příliš nevíme. Anorganické krystaly výborně rostou za nulové gravitace, kde jsou eliminovány chyby v jejich struktuře. Naproti tomu na povrchu planety na ně působí tíže, tlak... Co tedy organické řetězce? Jak by zareagovaly na výrazné změny podmínek?

Dá se očekávat, že i toto se stane předmětem výzkumů v příštích letech. Zatím můžeme spíše spekulovat.

Jestliže by život na jiných světech využíval k přenosu genů DNA, šlo by o silný argument podporující tzv. teorii panspermie. Podle ní mohou být zrna látky obsahující bakterie, která unikla z atmosféry planety, slunečním větrem vyvržena ze soustavy a nesena dál. Zvlášť při odhození plynné obálky červeného obra a vzniku planetární mlhoviny by se mohla dostat velice daleko. A lze si představit, že časem proniknout k jinému slunci - a fragmenty DNA spustí řetězovou reakci zvanou život. A není zcela vyloučeno, že by jedna z mnoha bakterií mohla dokonce přežít. Na kameře, kterou na Měsíci používali astronauti z Apolla, i přes důkladné čištění bakterie ulpěly - a jaké bylo překvapení vědců, když po návratu na Zemi zase vesele ožily! Existují bakterie, které snesou neuvěřitelné dávky radiace. Nevíme sice, jak by reagovaly při jejím tak dlouhodobém působení, ale jejich přežití je rozhodně možné.

Teoreticky by mohly nést DNA i komety či meteority. Představme si následující scénář: Do planety, na níž právě bují rané formy života, narazí velké těleso a způsobí vyvržení obrovského množství materiálu do vesmírného prostoru. Většina těchto úlomků vytvoří kolem planety po kolizi prstenec či oblak a dopadne zpátky. Některé ale putují dál - a po stamilionech až miliardách let mohou zanést zbytky DNA, silně poškozené zářením, ale přesto částečně zachovalé, k nějaké jiné hvězdě. Faktem ovšem zůstává, že na to, aby se takto život rozšířil na více světů, je vesmír ještě poněkud mladý.

Dostáváme se k zásadní otázce: Pokud opravdu narazíme na planetu, kde budou tyto různě pravděpodobné teorie - život na bázi uhlíku, DNA, dýchání vzdušného kyslíku - realitou, bude na ni někdy moci vstoupit člověk?

Není to tak dávno, co byli do Austrálie zavlečeni králíci a další evropská zvířata - a rozvrátila tamní ekosystém. Uplynulo několik set let od doby, kdy američtí indiáni umírali na plané neštovice, s nimiž se jejich imunitní systém nikdy nesetkal.

Takových příkladů by se daly uvést stovky, možná tisíce. Zavlečený hmyz ničil úrodu v místech, kde neexistovali jeho přirození predátoři, invazní rostliny vytlačovaly - a stále vytlačují - původní porosty...

Následky setkání ekosystémů, které se rozvíjely vzdáleny mnoho světelných let, by mohly být katastrofální. Stačila by jedna malinká bakterie - a člověk jich na vlastním těle nosí stovky druhů, z nichž některé jsou nezbytné pro jeho život - ke spuštění ničivého procesu. A toto ohrožení by bylo oboustranné.

Budeme tedy planety u cizích sluncí považovat vždy za nějakou nedostupnou „rezervaci", kam není možné vkročit?

Dvě miliardy let nám mohou připadat jako nekonečno. Ale je to doba, po jejímž uplynutí už Země pravděpodobně nebude obyvatelná. A jak se bude Slunce rozpínat dál, ničivý žár zasáhne i Mars. Život ve sluneční soustavě bude moci přežívat pouze v komplexech na Jupiterových či Saturnových měsících nebo ve vesmírných stanicích.

Pokud bude v tu dobu ještě lidstvo existovat, jistě bude umět cestovat mezi hvězdami. A jiná možnost než uniknout k jiným hvězdám už nezbude.

A tak katastrofa možná vypukne. Myslím, že lidé se pokusí přežít na jiné planetě daleko spíše, než navždy jen v uměle budovaných komplexech, jakkoli dokonale postavených a osídlených.

Nemůžeme se na následné události dívat pouze jako na katastrofální. Ano, takové budou - pro mnoho, možná většinu organismů. Ale mnoho dalších ji přežije, vyjde z ní změněno a přizpůsobeno - tento děj bude obrovským experimentem evoluce.

Vzdáleně se to podobá tomu, co se v daleko menším měřítku děje zde na Zemi, v jediné, ale rozmanité biosféře. Člověk svou činností změnil životní podmínky mnoha druhů - některé kvůli tomu vyhynuly, jiné se přemnožily, další se pohybují různě mezi tím. Ale nelze je neměnit. Jsme součástí přírody, nedílnou částí té obrovské a složité skládačky - v níž všechno souvisí se vším. Nejdůležitější je tedy porozumět, jak tyto podmínky měníme a jaké následky mohou změny vyvolat.

Otázky týkající se vzniku života jsou pro nás zatím záhadné a s jistotou nezodpověditelné. Až dostaneme možnost prozkoumat, třeba jen prostřednictvím sond, život na jiných planetách, mnohé z nich se vyjasní. Život - a jeho zkoumání - je koneckonců jedno velké úžasné dobrodružství.

Svět, v němž se prolínají evoluční cesty mnoha a mnoha planet, je zatím pouhou sci-fi, příliš vzdálenou a pro nás tak nedosažitelnou. Je dosud doménou spisovatelů a snílků. Ale je pravděpodobné, že tomu tak nebude navždy - i když doba, která uplyne, nám jako věčnost připadat může.

Autor: Julie Nováková | čtvrtek 26.7.2007 13:02 | karma článku: 20,55 | přečteno: 2088x
  • Další články autora

Julie Nováková

Rozhovor na rádiu APPlaus

V úterý 16. září od 20:00 se můžete těšit na rozhovor a mé autorské čtení v pořadu KREV (Kreativní autorský večer) rádia APPlaus. Čekají vás zajímavé novinky, literární ukázka i příjemná zábava! A je možné si pořad přijít poslechnout i skutečně "naživo" do kavárny rádia, odkud se vysílá. Rozhovor a čtení si budete moci poslechnout tam nebo na stanici živě od 20:00, v následných reprízách nebo později v archivu pořadu: http://www.radioapplaus.com/Porady/KREV/ARCHIV-PORADU

14.9.2014 v 12:18 | Karma: 0 | Přečteno: 65x | Ostatní

Julie Nováková

V otroctví memů. Nebo ne?

Už krátce po svém zavedení Richardem Dawkinsem v polovině 70. let se pojem „mem“ stal nezbytnou součástí slovníčku těch, kdo se chtěli vyjadřovat o lidské kulturní evoluci, vývoji jazyků i šíření myšlenek a trendů. Nějakou dobu se zdálo, že je nepostradatelný. Je ale memetika důležitý vědní obor, nebo jen krátkodobý módní trend mezi částí psychologů, biologů a lingvistů?

30.10.2013 v 10:40 | Karma: 11,05 | Přečteno: 511x | Diskuse| Věda

Julie Nováková

Kulturní střípky počínajícího jara

Macbeth, Souborné dílo W. S. ve 120 minutách, Pan Polštář, nové knihy a pár dalších postřehů z nedávné i dávnější doby.

31.3.2013 v 22:33 | Karma: 5,27 | Přečteno: 87x | Ostatní

Julie Nováková

(Retro)recenze: Výstřední vesmír

Před nějakými šesti, sedmi lety jsem za poukázky na knihy z některé z předmětových olympiád na gymnáziu zakoupila knihu Roberta Kirschnera Výstřední vesmír – ale od té doby jsem četla jednu jinou knihu za druhou, zvlášť po přechodu na čtečku, a stále jsem si na něj nenašla dost času a chuti. Pár dní strávených loni doma s nemocí bylo dobrých minimálně k tomu, abych po Výstředním vesmíru konečně sáhla a přečetla ho. Výsledek? Kniha se mi velmi líbila a zároveň jsem ráda, že jsem se k ní dostala až nyní. Proč? Hned se dozvíte...

20.1.2013 v 21:51 | Karma: 16,19 | Přečteno: 594x | Věda

Julie Nováková

Po dlouhé přestávce...

Na blogu toho od roku 2010 mnoho nového nepřibylo. Důvod je prostý; práce bylo čím dál tím více a času na psaní něčeho, za co nedostanu zaplaceno, výrazně ubylo, začala jsem studovat na VŠ a postřehy jsem pak postovala tak maximálně na Twitter. Blog snad ale zase ožije, ačkoli chodím do práce, měsíčně potřebuji vyprodukovat několik článků a mnoho stránek v knize či povídkách a čekají mě státnice, obhajoba BP a zahájení pokusů na DP. Objeví se tu recenze Výstředního vesmíru, zamyšlení nad některými "stoletými" výzkumy i odkazy na zajímavé články z nedávné doby. Tedy doufám...

20.1.2013 v 21:44 | Karma: 0 | Přečteno: 47x | Ostatní

Julie Nováková

Jonathan Howard se chystá znovu vyslat na lidstvo svého nekromanta

Letos na jaře v nakladatelství Albatros vyšel výborný černohumorný román J. L. Howarda "Nekromant Johannes Cabal". V angličtině už byla vydána dvě neméně skvělá pokračování, ale i tři Cabalové přeci jen nestačí, zvlášť když všechny tři knihy přečtete jedním dechem a zjistíte, že jste si na Howardově sarkastickém stylu vypěstovali závislost.

14.11.2012 v 23:40 | Karma: 8,19 | Přečteno: 209x | Kultura

Julie Nováková

Něco chytrého a něco stupidního

Koncem loňského roku deník Metro ohlásil, že vyšle člověka do vesmíru. Když jsem se o tomto rozhodnutí doslechla, zdálo se mi jako hezký nápad; čtenáři zřejmě vyplní sérii testů nebo zvládnou zadaný úkol a nějaký šťastlivec z jejich řad si na pár minut splní dětský sen. Mohlo by to být i edukativní, přimět lidi se více – a především do větší hloubky – zajímat o vesmír. A kdyby každý účastník měl prokázat své schopnosti, vzbudí to soutěživého ducha. Inu, dobrý nápad to určitě byl; ale jak už to často bývá, samotný nápad není všechno.

8.3.2012 v 18:11 | Karma: 11,42 | Přečteno: 1017x | Média

Julie Nováková

Hosté PragoFFestu 2012 a další žhavé novinky

Od 2. do 5. února se v Praze opět koná oblíbený festival deskových i počítačových her, sci-fi, fantasy a hororových knih, filmů i seriálů a populární vědy a techniky - PragoFFest. A na co se můžete těšit? Například na exkluzivní online show s autorem slavných military SF Davidem Weberem, unikátní arkádové hry zdarma, talkshow Silvie Šustrové z TV Prima Cool, hosty ze světa techniky (např. Petr Tomek a jeho pořady o raketoplánech či sexu na vesmírných stanicích) i vědy (např. Tomáš Petrásek o možnostech života ve vesmíru). K dispozici všem samozřejmě budou deskové hry (a možnost vyzkoušet si i ty, které dosud nejsou u nás v prodeji!), herní konzole, Wii či čajovna k posezení s přáteli. A z besed a přednášek si pak vzhledem k množství a zajímavosti témat vybere každý! Přihlášení do 5. ledna získávají slevu na vstupném, takže neváhejte dlouho... Více informací se dá najít na webu festivalu http://pragoffest.cz/.

2.1.2012 v 18:37 | Karma: 6,90 | Přečteno: 670x | Kultura

Julie Nováková

Jak jsem k Androidu přišla aneb jaké aplikace se hodí pro začátek

Jsou to teprve dva dny, co jsem dostala neočekávaný vánoční dar - Sony Ericsson Xperia Mini Pro. Operační systém Android mi sice nebyl neznámý, neboť jsem několikrát pracovala na tabletu Asus Eee Pad Transformer, ale přesto jsem se s ním teprve nyní začala hlouběji seznamovat a zjišťovat, jaké aplikace je užitečné nainstalovat - a už teď mám s mnohými dobré i, méně často, špatné zkušenosti. Jaké se dají doporučit a jaké naopak moc užitečné nejsou?

27.12.2011 v 20:18 | Karma: 12,93 | Přečteno: 2616x | Média

Julie Nováková

FanCity slibuje spoustu zábavy i známých tváří

Na nový podzimní festival FanCity se sjede mnoho zajímavých hostů - režisér Juraj Herz, herečka z Harryho Pottera Goergina Leonidas, představitel bojovníka ze Stargate Tony Amendola, spisovatelka Františka Vrbenská a bezpočet dalších... Kromě hostů čeká návštěvníky i bohatý program složený z her, besed, přednášek, autogramiád i workshopů. Festival se koná již za týden a půl!

18.10.2011 v 11:00 | Karma: 8,18 | Přečteno: 830x | Diskuse| Pozvánky, akce

Julie Nováková

Festival Fantazie 2011 – postřehy a střípky z dění

Výjimečné množství navštívených přednášek, biologické kroužky v čajovně a Velkém sále a příliš málo času na příliš mnoho věcí – i tak by se dala popsat má letošní návštěva Festivalu Fantazie. A stála za to.

3.8.2011 v 16:40 | Karma: 10,82 | Přečteno: 1175x | Kultura

Julie Nováková

Parcon 2011: Cena Karla Čapka, křty knih a více

Letošní Parcon, který se tentokrát koná v Chotěboři 18. - 21. srpna, nabídne mnoho přednášek o literatuře, filmu, vědě a technice i jiných tématech, vyhlášení prestižní Ceny Karla Čapka a křty nejméně dvou knih - povídkového sborníku Kočas 2011 a prvního dílu military SF Tristanská občanská válka. Více na www.parcon2011.cz

1.8.2011 v 0:32 | Karma: 8,34 | Přečteno: 564x | Diskuse| Kultura

Julie Nováková

Festival Fantazie za dveřmi

Už jen necelý týden do začátku letošního FF! Programy linií i všeobecné slibují i letos spoustu zábavy pro každého. 30. června v Chotěboři vypukne největší český festival fantastiky, her, historie, novinek ze světa vědy a techniky i jednoduše setkávání lidí s podobnými zájmy. Mezi hosty budou například skladatel Varhan Orchestrovič Bauer a spisovatel Vlastislav Toman. Celý program a seznam hostů na http://www.festivalfantazie.cz/.

25.6.2011 v 17:35 | Karma: 7,80 | Přečteno: 831x | Pozvánky, akce

Julie Nováková

Smartphone, nebo tablet?

Pokud potřebujete být co nejvíce času online, hodně píšete maily či SMS nebo editujete dokumenty za pochodu, je prakticky nezbytné mobilní, ale výkonné zařízení. Co je ale lepší - výkonný smartphone s QWERTY klávesnicí, nebo kvalitní lehký tablet? Jaké špičkové, ale zároveň cenově dostupné výrobky jsou právě na trhu?

14.6.2011 v 21:52 | Karma: 9,94 | Přečteno: 2045x | Věda

Julie Nováková

Svět knihy se blíží - a s ním křest nové původní městské fantasy!

Tajná kniha Šerosvitu je magický artefakt na vyvolání mocných přízraků - ale také původní městská fantasy, kterou kolektiv autorek pokřtí již tuto sobotu ve 14.30 u stánku nakladatelství Albatros na pražském Světě knihy. Na místě můžete hned tři podepsané výtisky vyhrát... a třeba přijde i Magistr Lang, mocný vymítač lidí ze Šerosvitu! Čekání vám může ukrátit knižní trailer na Tajnou knihu Šerosvitu: http://www.youtube.com/watch?v=Dm2WpqXKINE

11.5.2011 v 22:24 | Karma: 7,97 | Přečteno: 1295x | Diskuse| Kultura

Julie Nováková

Festival Fantazie 2011 spustil přihlašování

Už druhým týdnem běží přihlašování na FF 2011, letní festival fantastiky, her, popularizace vědy i zábavy. Neváhejte a užijte si tam fantastickou letní dovolenou... Více na webu FF: http://www.festivalfantazie.cz/

22.3.2011 v 15:46 | Karma: 8,06 | Přečteno: 657x | Kultura

Julie Nováková

Vyšel nový detektivní román

"Nikdy nevěř ničemu", detektivní román místy s odlehčujícími prvky, právě vyšel a přichází na pulty knihkupectví. Hrdinou je pražský počítačový poradce žijící poměrně předvídatelný, stereotypní život - dokud jednoho dne nezvedne telefon a nezjistí, že zdědil dva domy v Normandii... Byla ale smrt jejich majitele skutečně přirozená? A proč se někdo opakovaně snažil do jednoho z nich vloupat? Zjistíte na stránkách knihy...

3.2.2011 v 23:36 | Karma: 8,20 | Přečteno: 872x | Diskuse| Ostatní

Julie Nováková

PragoFFest se blíží a chystá mnoho překvapení

Na letošním ročníku budete mít možnost se setkat s desítkami spisovatelů a výtvarníků - a samozřejmě i stovkami dalších fanoušků, hráčů a jiných návštěvníků. Už 3. února se můžete přijít podívat do Modré školy (Praha, Háje) - a první den můžete na program GameFFestu, součásti celého festivalu, i zadarmo! A pokud vás zajímá spíše literární fantastika, navštivte třeba zábavnou besedu o společném psaní v pátek večer... V programu si tentokrát vybere skutečně každý.

26.1.2011 v 12:49 | Karma: 7,51 | Přečteno: 1053x | Kultura

Julie Nováková

Minisrovnání čteček e-knih: Sony 600 vs. Kindle Wi-Fi

Čtečky elektronických knih prodělávají rapidní vývoj a těší se stále větší oblibě. Není se čemu divit – technologie e-ink oproti klasickému podsvícenému displeji šetří oči a připomíná skutečnou tištěnou knihu. V zařízení, které měří i váží méně než většina klasických knížek, s sebou můžete nést celou knihovnu.

12.1.2011 v 11:45 | Karma: 15,11 | Přečteno: 1707x | Věda

Julie Nováková

Schola Pragensis již vypukla

Již dnes byl v Kongresovém centru Praha zahájen patnáctý ročník Scholy Pragensis, festivalu představujícího celou plejádu pražských středních škol a učilišť.

25.11.2010 v 20:22 | Karma: 10,89 | Přečteno: 1493x | Praha a střední Čechy
  • Počet článků 81
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2039x
Původně: Studentka víceletého pražského gymnázia se zajmem o psaní, fotografování, film, vědu... Čajomilec-začátečník, hrozně zvědavý člověk a příležitostná korektorka.
Moje životní motto zní: Někteří lidé berou sami sebe tak vážně, až je to směšné. Berme život takový, jaký je - a nikdy není tak špatný, aby bylo nejhůř!
Dnes: PřF UK, aktuální medailonek na mých osobních stránkách julienovakova.ic.cz (na blog nemám více než rok téměř žádný čas).