Jak jsem k Androidu přišla aneb jaké aplikace se hodí pro začátek

Jsou to teprve dva dny, co jsem dostala neočekávaný vánoční dar - Sony Ericsson Xperia Mini Pro. Operační systém Android mi sice nebyl neznámý, neboť jsem několikrát pracovala na tabletu Asus Eee Pad Transformer, ale přesto jsem se s ním teprve nyní začala hlouběji seznamovat a zjišťovat, jaké aplikace je užitečné nainstalovat - a už teď mám s mnohými dobré i, méně často, špatné zkušenosti. Jaké se dají doporučit a jaké naopak moc užitečné nejsou?

Příjemné překvapení ve formě Boxu

Služba www.box.com, jejíž aplikace je ke stažení zdarma na Android Marketu, přišla po výhodách pro uživatele LG i s nabídkou pro majitele smartphonů Sony Ericsson na 50 GB prostoru na ukládání a synchronizaci doživotně zdarma. Prostor v cloudu se vždycky hodí, tím spíše, že je to skvělých 50 GB! Pro představu: Mezi notebookem a desktopem synchronizuji dohromady pomocí DropBoxu a SugarSyncu jen cca 10 GB (ne že by to zatím nestačilo, protože potřebuji syncovat hlavně textové dokumenty, tabulky a e-booky, ale 50 GB už je něco).

Googlí aplikace jsou nezbytnost

Pokud máte jako já účet na Googlu a standardně používáte hodně jejich aplikací, budou se vám hodit i na telefonu. Gmail, mapy a kalendář už byly na Xperii defaultně, navíc jsem si stáhla Google+ k příslušné sociální síti, GTasks na úkoly a Google Dokumenty na správu a sdílení dokumentů. K Docs se ještě vrátím později. Se vším zmíněným jsem zatím spokojená.

Sociální sítě

Kromě G+ mám i Facebook a Twitter. FB aplikace byla na telefonu defaultně, i když bez ní bych se dokázala obejít, protože právě FB příliš v oblibě nemám a stačilo by mi ho občas používat na počítači. Na Twitter jsem si pořídila Plume a nemám k němu výhrad - jednoduchá, spolehlivá aplikace. Také doporučuji.

Koníčky a související aplikace

Pro evidenci vypitých vín různých odrůd, ročníku a původu mi přítel doporučil Corkbin, kde se dají vína i vyhledávat nebo se lze podívat, co chutnalo přátelům. Zatím jsem neměla možnost to příliš ocenit, nicméně to funguje a splňuje svůj účel. Jako vášnivá čtenářka a autorka jsem si okamžitě stáhla aplikaci Goodreads, kde mám účet a mohu hodnotit knihy, sledovat novinky u vybraných autorů, vést si literární blog aj. Opět vše funguje a považuji Goodreads za poměrně užitečnou aplikaci, pokud například v knihkupectví vybíráte pro někoho dárek a chcete se podívat, jaké má kniha hodnocení nebo co dalšího daný autor vydal.

Co šlo hned pryč

Z aplikací defaultně přítomných na Xperii Mini Pro jsem téměř okamžitě odstranila Xperia Hot Shots a UEFA. O novinky ze světa sportu nemám sebemenší zájem, a tak bych je nevyužila. Je škoda, že nejdou odinstalovat přítomné hry, protože ani je k ničemu nepotřebuji. Stejně tak mi patrně nebude k ničemu ani Email, který by mi jen suploval speciální aplikaci k Gmailu - jenže se nedá dát pryč. Alternativou je zcela odstranit stávající Android vybavený aplikacemi pro Xperii a pořídit si "čistou" verzi operačního systému, ale k tomu se zatím nechystám; možná na to dojde časem, až se s ním lépe seznámím.

Oříšek v podobě kancelářského softwaru

Defaultně v telefonu bylo OfficeSuite, které mi ovšem ihned připadalo naprosto nevhodné pro práci s textovými dokumenty (jiné jsem nezkoušela, v budoucnu je asi budu potřebovat minimálně, text je pro mne zato zásadní). Projela jsem Android Market a z freewarů a trialů jsem si vybrala Kingsoft Office, QuickOffice Pro a Jota Text Editor. Jota sice pracuje jen s textem, ale měla z nich nejlepší recenze a zdálo se, že podporuje nejvíc různých kódování a sympaticky se v ní edituje. Vyzkoušela jsem v ní otevřít jeden DOCX dokument a tři DOC dokumenty - a všechny se rozsypaly. Velké zklamání. QuickOffice Pro i Kingsoft Office otevřely DOCX a pouze dva ze tří DOC souborů, zbývající z nějakých důvodů (odlišné kódování, nerozpoznané formátování...?) nedokázaly správně zobrazit a jsou na tom tedy stejně, i když ne moc dobře. Mnohem přívětivěji se nepřekvapivě ukázaly Google Dokumenty - jak v nich něco máte konvertováno do GDocs formátu, funguje to. Ani samotná konverze většinou není problém; pokud tedy budu chtít na telefonu editovat soubory, nejspíše si je předem natáhnu do Google Docs. Na editaci textových dokumentů na androidích zařízeních se ale bude muset ještě zapracovat.

Jiné zajímavé aplikace

Na poznámky nebo záložky internetových stránek pro procházení později velmi dobře poslouží Evernote, který si můžete synchronizovat i s počítači. Užitečná aplikace. A téměř nezbytností pro každodenní využívání hromadné dopravy je Pubtran - v zásadě IDOS, jen nemusíte chodit přes prohlížeč.

Co ještě možná přijde?

Na čtení článků na internetu a jejich ukládání pro přečtení offline mi byly doporučeny Pulse News, které asi zkusím. Na příjemnější čtení existuje mnoho aplikací, které si ještě projdu a vyzkouším je. Možná i zjistím, že mi nestačí defaultní aplikace pro poslech hudby nebo prohlížeč a stáhnu si jiné; to však teprve přijde, dosud jsem jejich limity nepřesáhla. Život s androidím telefonem bude ještě zajímavý; těším se na něj.

Autor: Julie Nováková | úterý 27.12.2011 20:18 | karma článku: 12,93 | přečteno: 2616x
  • Další články autora

Julie Nováková

Rozhovor na rádiu APPlaus

14.9.2014 v 12:18 | Karma: 0

Julie Nováková

V otroctví memů. Nebo ne?

30.10.2013 v 10:40 | Karma: 11,05

Julie Nováková

Po dlouhé přestávce...

20.1.2013 v 21:44 | Karma: 0